Što vi mislite, jeli čovjek sa 40 godina mlad ili star??? Odgovor će, naravno, u veliko ovisiti o tom daje li ga netko od 15 ili 65 godina. Smatram kako bi većina odgovorila da je bitno kako se tko osjeća, a ne koliko ima godina. Ja se jako dobro sjećam vremena kad se govorilo kako svinjska mast nije zdrava, pa kako uopće nije bitno doji li se novorođenče ili se hrani umjetnom hranom, a kasnije mlijekom iz tetrapaka. Sjećam se i vremena kad je bilo sramota jesti crni kruh i domaću slaninu i još puno, puno toga. Zadnjih desetak godina sve se više govori i promovira domaća hrana, opet je moderno jesti mast i piti domaće mlijeko, a crni kruh i peciva su in. Danas sam odlučila podijeliti s vama par rečenica i svoga skromnog znanja o heljdi.
HELJDINO BRAŠNO
Heljda potječe iz Kine. Nazivaju je pseudožitaricom jer su njene sjemenke jestive i bogate ugljikohidratima. Heljda nam je dostupna u prženom i neprženom obliku, a boja varira od žućkaste do smeđe. Posebno je korisna osobama koje ne podnose gluten. Pored ugljikohidrata sadrži i udio proteina te različitih vitamina, minerala i antioksidansa. Heljda je kao i druge nekrušne žitarice dugo vremena bila zapostavljena. Zbog svoje visoke biološke i prehrambene vrijednosti heljda kao žitarica dobiva sve više na značenju. Hrana pripremljena od heljde ima nisku kalorijsku vrijednost i služi kao dijetalna hrana. Od samljevenog zrna dobiva se brašno finog okusa i miješanjem s raženim i pšeničnim brašnom dobiju se kruh i peciva svojevrsnog okusa. Heljdino brašno odlična je alternativa uobičajenim vrstama brašna i koristi se za izradu tjestenine, njoka, palačinki, muffina…
SIPANA PITA SA HELJDINIM BRAŠNOM I ŠLJIVAMA
Jedno od najpoznatijih jela francuske kuhinje su GALETTE BRETONNE, palačinke od heljdinog brašna punjene sirom, šunkom i jajima. U nekoj od predhodnih objava možete pronaći recept za moje galette sa mješvinom heljdinog i raževog brašna. Zbog svog intenzivnog okusa za pripremu kruha mijesa se sa drugim brašnima. Kao što sam već par puta pisala, moja obitelj posjeduje vodenicu pa sam ja sebi nekako dala zadatak da proučavam integralna brašna i igram se raznim kombinacijama. U ovoj objavi evo samo par fotkica nekih proizvoda sa heljdinim brašnom, a recepte ću rasporediti da ne budem dosadna sa svojim integralnim brašnima 🙂
INTAGRALNI HELJDIN I RAŽEV KRUH
Heljda pruža mnoge zdravstvene prednosti poput: poboljšanja probave, trenutnog snižavanja koncentracije glukoze u krvi, održava zdravlje srca i krvnih žila snižavajući ”loši” kolesterol i krvni tlak.
Heljda je biljka koju bi svi trebali uključiti u svoju prehranu bilo to zrno heljde skuhano kao riža ili se okušati u pripremi raznih peciva od heljdinog brašna.
I još jedna jako bitna činjenica. Heljdino brašno kao i sva integralna brašna ima kratak rok trajnosti, jer se dobije mljevenjem cijelog zrna. Integralna brašna se brzo kvare zbog visokog sadržaja masti koja se nalazi u klici i lako oksidiraju u dodiru sa zrakom. U procesu mljevenja komercijalnih vrsta brašna klica se odstranjuje. Heljdino brašno ima i dosta intenzivan i spacifičan okus i znam puno ljudi kojima ne paše. Zbog svega ovog preporuka da krenete postupno i sa manjim količinama.
MUFFINI SA HELJDINIM BRAŠNOM
E sad je najbolje prestati sa pisanjem, jer dolazim do zaključka da se puno toga sjećam, a i puno pišem o zdravlju, zdravoj prehrani, kolesterolu, tlaku…. a mislila sam drugačije odgovoriti na pitanje sa početka teksta.
Trebate biti prijavljeni kako bi objavili komentar.